Přeskočit na obsah

Pronajímatel vs. nájemce. Jak se dohodnout ke spokojenosti na obou stranách

Jedna strana chce mít nájemní vztah perfektně pojištěný. Druhá zase vyžaduje více volnosti. Jak pronajmout nemovitost tak, aby žádný ze zúčastněných nepřišel zkrátka – rady, zkušenosti a různá hlediska.

S pronájmem je to možná ještě obtížnější, než s prodejem nemovitosti. Prodej nemovitosti má samozřejmě také svá úskalí – výběr vhodných zájemců, prohlídkyspousty smluv… Ovšem jakmile jednou prodáte, máte obvykle po starostech.

Pronájem s sebou naopak přináší celou řadu problémů. Je to dlouhodobý závazek, během kterého musí pronajímatel s nájemcem neustále něco řešit, komunikovat. Zkrátka vycházet.

Různé pohledy nájemce a pronajímatele. Stejný cíl

Každá strana se na pronájem dívá trochu jiným úhlem pohledu. Pronajímatel chce mít vše dokonale ošetřené. Chce se vyhnout a předcházet problémům, například s nespolehlivými nájemci či neplatiči. A není se čemu divit. Nikdo si přeci nenechá dobrovolně ničit nemovitost, nebo ji zbytečně nechat “ležet ladem”, když může vydělávat.

Nájemce naopak vyžaduje maximum volnosti, smlouvu nejlépe na dobu neurčitou s dlouhou výpovědní lhůtou. Je to pochopitelné, pokud se do bytu například nastěhuje rodina, která nové bydlení považuje za svůj domov.

Cíl je pro obě strany stejný: Spokojenost.

A aby byli pronajímatel i nájemce spokojení, musí si najít společnou cestu ke kompromisu.

Ať se nájemci nezlobí: Pronajímatel si je musí proklepnout

Kdo se někdy ucházel o pronájem, mohl si připadat jako na výběrovém řízení do práce. Obvykle se sejde se zprostředkovatelem – makléřem, který se vyptává a vyptává…

No, jsou na to paragrafy:

Podle §2452 Občanského zákoníku “nesmí zprostředkovatel navrhnout zájemci uzavření smlouvy s osobou, o které má důvodnou pochybnost, zda povinnosti ze zprostředkované smlouvy řádně a včas splní, nebo o které vzhledem k okolnostem takovou pochybnost mít měl. Požádá-li o to zájemce, sdělí mu zprostředkovatel údaje potřebné k posouzení důvěryhodnosti osoby, s níž mu uzavření smlouvy navrhuje”.

Pokud tedy makléř zastupuje pronajímatele, tak musí stát na jeho straně a nesmí pod vidinou rychlého získání nájemníka, a tedy i provize, doporučit hned prvního zájemce.

Proto je běžné, že při zájmu o pronájem musí často zájemci projít “vstupním filtrem”: Někteří pronajímatelé nechtějí, aby se v bytě kouřilo, jiní zase zcela odmítají domácí mazlíčky apod.

Časté je také prolustrování zájemců v seznamu dlužníků, či zjišťování informací od zaměstnavatele.

Na co by si měli dát pronajímatelé a nájemci před dohodou pozor

Zcela zásadní pro to, aby spolu pronajímatel a nájemce vycházeli, je nájemní smlouva. Pokud je v ní vše bezvadně ošetřené a zúčastnění si ji přečtou, nedojde pak k žádným problémům.

Proto je třeba dbát:

Písemná podoba smlouvy: Nájemní smlouva patří mezi ten typ smluv, které musíte podle zákona uzavřít v písemné formě.

Zakázaná ujednání: Smluvní pokuta nemůže být obsahem nájemní smlouvy.

Výše kauce: Občanský zákoník umožňuje požadovat peněžitou částku, kterou se můžete “krýt”. Výše kauce (jistoty) je však maximálně trojnásobek čistého nájemného.

Výpovědní lhůta: Omezení výpovědi lze jen závažným porušením povinnosti nájemce, tedy neplacením nájemného a nákladů na služby. Jinak je výpovědní lhůta “svatá”.

Úprava a údržba bytu: Pronajímatel je povinen udržovat po celou dobu trvání nájmu byt a dům ve „stavu způsobilém k užívání“. Neznamená to, že pronajímatel musí provádět a hradit všechny opravy nebo běžnou údržbu bytu.

Bytová náhrada: Jako dříve už neplatí povinnost zajistit nájemci bytovou náhradu.

Platby za služby: Je nutné předem vymezit, které služby platí nájemník a které pronajímatel.

Existuje celá řada dalších záležitostí, na které je třeba myslet. Nejen v nájemní smlouvě. Proto není od věci spolupracovat s realitním makléřem a právníkem, kteří mají dostatečné zkušenosti, aby vztah pronajímatele a nájemce odstartoval bezproblémově.