Přeskočit na obsah

6 chyb při prodeji nemovitosti, které Vás stojí peníze a přidělávají starosti

Chybovat je lidské, ale při prodeji nemovitosti by Vás to mohlo stát tisíce, nebo další problémy. Přečtete si o nejčastějších chybách, se kterými se při prodeji setkáváme. 

U každé činnosti, kterou děláme zřídka, je vysoká pravděpodobnost výskytu chyb. Platí to také při prodeji nemovitosti. Tady i malá chybička může udělat velkou paseku: Nižší prodejní cena, právní problémy, zničení celého obchodu…

Chybami se člověk učí. Ale Vy nemusíte.

Tady je šest nejběžnějších, kterým byste se měli při prodeji vyhnout:

1. Prodej s několika makléři: Zmatek a zpomalení prodeje

Počítejte s tím, že pokud vložíte inzerát na běžný realitní server, začnou se Vám v první řadě ozývat makléři nebo kanceláře. Budou Vás přemlouvat, abyste svěřili prodej do jejich rukou. Vyberte si pečlivě jen jednoho, nebo Vás čeká:

Odlišná nabídková cena, různé popisy dané nemovitosti, jiná fotodokumentace. To vše na stejných inzertních portálech a plochách. Výsledek je jediný: Chaos, nedůvěra v prodejce, vyčkávání zájemců na nejnižší cenu a zbrždění celého prodeje.

2. Prodej bez písemné dohody o zprostředkování

Co je psáno, to je dáno… Navíc od 3. března 2020 platí nový zákon o „Realitním zprostředkování“, kdy spolupráce mezi klientem a makléřem musí být stvrzena písemně. Máte tak jistotu, že vše půjde podle plánu a nastavíte jasné bariéry spolupráce.

Pokud makléř není vázán žádnou smluvní dohodou, nejen že porušuje patřičné ustanovení zákona, ale také neexistují jasně daná pravidla. Prodej nemáte plně pod kontrolou. Realitní makléř může například prodej nemovitosti zpomalit, nebo zbytečně prodat za příliš nízkou cenu.

3. Neznalost právních povinností neomlouvá nikoho

Při prodeji nemovitosti vzniká celá řada rizik. Například u podílového spoluvlastnictví jsou trochu jiná pravidla, než u klasického osobního vlastnictví. Dále je třeba u prodávaných nemovitostí prověřit veškerá omezení vlastnických práv a pokud zde jsou, tak učinit všechny kroky k jejich odstranění (věcná břemena, zástavní práva exekutorská, apod.).

Jestliže o tomhle nemáte ani páru a nevíte, na koho se obrátit, mohou po prodeji nastat nepříjemné komplikace. Využijte raději služeb zkušených realitních makléřů.

4. Prodej s chabou přípravou nemovitosti stojí peníze

Tak, jak zájemcům nemovitost “naservírujete”, tak ji také vnímají. Jestliže zběžně uděláte několik fotek bytu při běžném chodu domácnosti, nahrajete je na realitní server s obyčejným popiskem, neočekávejte vlnu zájmu, ve které se budou zájemci přeplácet.

Profesionální prezentace nemovitosti a marketingová podpora jsou nutností k výhodnému prodeji. Jinak Vaše nabídka zapadne ve stovkách podobných inzerátů.

5. Prohlídky nemovitosti s neprověřenými zájemci

Jestliže prodáváte poprvé, netušíte, jaké typy lidí na prohlídku zavítají. Někteří si prohlídkami krátí dlouhou chvíli, jiní zase třeba zkoušejí, na jak nízkou cenu jste ochotní přistoupit. Když budete chtít všem těmto zájemcům vyhovět, strávíte na prohlídkách hodiny a hodiny

Realitní odborník ví, jak si lidi filtrovat a na prohlídku pozvat jen opravdové zájemce o nemovitost. Pravděpodobnost prodeje se tak násobně zvyšuje.

6. Kupní smlouva děravá jako cedník

Dokumenty stažené z internetu Vám ve většině případech stačit nebudou. Co prodej, to jiná specifika, a proto nelze použít obecnou smlouvu. Zbytečně si tím zaděláváte na problémy, které se mohou klidně projevit až za několik let.

Kompletní dokumentaci u profesionálních realitních kanceláří připravuje kvalifikovaný právník. Výsledkem je vyvážená ochrana jak kupujících, tak prodávajících. V dnešní době je mnoho nemovitostí zatíženo různými právními vadami, které je potřeba identifikovat a vyřešit a proto je kvalitní právní servis velice důležitý. Navíc je třeba dbát i na to, aby byly ve smlouvách vyvážené sankce vůči oběma stranám a aby byla zajištěna případná vymahatelnost. Se mnou Vás čeká bezchybný a bezstarostný prodej.